83 Yıllık Bekleyiş Sonunda: 105 Yaşında Diploma Sevinci!

Savaş nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı.

2. Dünya Savaşı sırasında üniversiteyi bırakan kadın, 83 yıl sonra 105 yaşında yüksek lisans diplomasına kavuştu.
Virginia “Ginger” Hyslop, lisans derecesini 1940 yılında Stanford Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden aldı ve hemen şu anda Stanford Eğitim Enstitüsü olarak bilinen yerde yüksek lisans tezi üzerinde çalışmaya başladı.
Sevgilisi George Hyslop, 2. Dünya Savaşı’nda görev yapmak üzere çağrıldı ve bu durum, diploma için son tezini savunacağı sırada çifti evlenmeye ve okuldan ayrılmaya zorladı.
Hyslop, 1940 yılında Stanford Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden lisans derecesini aldı ve yüksek lisans eğitimine devam etti. Fakat talihsiz bir şekilde, 2. Dünya Savaşı eğitimini sekteye uğrattı. Sevgilisi George Hyslop askere çağrılınca, Virginia da onunla evlenmek ve okuldan ayrılmak zorunda kaldı.
“İhtiyacım olursa ileride alabileceğim bir şey olduğunu düşündüm ve öğrenmeyi her zaman sevdim, bu yüzden beni çok da endişelendirmedi – ama evlenmek endişelendirdi” diye o günleri anlatıyor.
Eğitime olan tutkusu asla sönmeyen Virginia, Washington D.C.’ye taşındıktan sonra da eğitim alanında aktif rol almaya devam etti. Yerel okul yönetim kurullarında görev aldı, Yakima Okulu Yönetim Kurulu’na başkanlık etti, Yakima Community College Yönetim Kurulu’nun kurucu üyesi oldu ve Heritage University’nin kurulmasına katkıda bulundu.

Yıllar sonra, 105 yaşında, Hyslop tamamlanmamış yüksek lisans eğitimini tamamlamaya karar verdi. Stanford’a geri döndü ve 83 yıl aradan sonra diplomasını aldı.
GSE mezuniyet töreninde sahneye çıkan Hyslop’a diploması Dekan Daniel Schwartz tarafından takdim edildi. Hyslop diplomaya uzanırken “Aman Tanrım” dedi, “Uzun zamandır bunu bekliyordum.”
Virginia Hyslop’un hikayesi, yaşa ve engellere rağmen hayallerinden vazgeçmemenin ve hedeflerine ulaşmanın mümkün olduğunun ilham verici bir örneğidir. Kendisi, azim ve kararlılıkla herkesin başarabileceğini gösteriyor.
“İhtiyacım olursa yol boyunca alabileceğim şeylerden biri olduğunu düşündüm ve öğrenmeyi her zaman sevdim, bu yüzden beni gerçekten endişelendirmedi – ama evlenmek endişelendirdi” diye hatırladı.
Şu anda Washington D.C.’de ikamet eden Virginia, eğitim alanında çalışmaya devam ediyor, yerel okul yönetim kurulunda görev yapıyor, Yakima Okulu Yönetim Kurulu’na başkanlık ediyor, Yakima Community College Yönetim Kurulu’nun kurucu üyesi oluyor ve Heritage University’nin kurulmasına yardımcı oluyor. Toppenish, Washington’da 20 yıl boyunca yönetim kurulunda görev yaptı.
Hyslop, 105 yaşında yüksek lisans derecesini almak için ayrıldıktan 83 yıl sonra Stanford’a döndü.
“Bu işi uzun yıllardır yapıyorum ve bu dereceyle tanınmaktan çok mutluyum” dedi.

GSE mezuniyet töreninde sahneye çıkan kendisine diploması Dean Daniel Schwartz tarafından takdim edildi.

Öğrenmede liderlik ve uzun ömür

Bugünlerde Hislop, zamanının çoğunu topluluk işleriyle, kitap okuyarak, sosyalleşerek ve bahçesinde çalışarak geçiriyor; bu rutinin kendisini zinde tuttuğunu söylüyor.

Doug Jensen, “Ondan aldığım en büyük ders, öğrenmeyi asla bırakmamanızdır” dedi. “O çok açgözlü bir okuyucu ve 105 yaşında olmasına rağmen hala aktif olarak hareket ediyor ve titriyor. Ayaklarının altında yosun yetişmez.”

Kariyerine dönüp baktığında Hislop, öğrencileri etkileme becerisi için Stanford’da geçirdiği zamana ve bu süreçte topluluk ortaklarından öğrendiği şeylere önem veriyor.

“Yerel okul sistemimiz için iyi şeyler yaptığımı ve sistemin genişletilmesine yardımcı olduğumu düşünüyorum” dedi. “Benim için bu derece, Yakima bölgesindeki okullarda ve farklı kurullarda çalışarak geçirdiğim uzun yılların bir takdiridir.”

GSE Diploma töreninde Schwartz da aynı görüşte olup Hislop’un “muazzam bir eğitim başarısına sahip bir yaşam sürdüğünü” söyledi. Mezun arkadaşları ve aileleri onu ayakta alkışladı.

Hislop, kep ve cübbe giyerek sahneye çıkıp efendisinin kapüşonunu almak için oturduğu yerden kalktığında alkışlar bir kez daha gürledi. Sahnede Schwartz’ı selamladı ve kendisine diploması verildi. Kameralara gülümsedi. Torunları ve torunlarının torunları el sallayıp tezahürat yaptılar.

“Aman Tanrım,” dedi Hislop. “Bunun için uzun zamandır bekliyordum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x