Tevfik Göksu’nun ‘Gök’ merakı

Odatv, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nden 15 puanlık oy kaybıyla çıkan, eski İBB AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun yönettiği Esenler’deki ilginç cadde ve sokak isimlerine dikkat çekiyor.

Şehit ve gazilerin isimlerinin sokak ve caddelere verilmesi uygulaması Türkiye’de yaygın iken Esenler’deki sokak ve cadde isimleri oldukça ilginç.

Esenler’de, Tevfik Göksu’nun soy isminin yer aldığı Göksu sokağı ile yan yana “Gök” kelimesinden türetilen Gökay, Gökbay, Gökçe, Gökçen, Gökkaya ve Göknur sokakları yer alıyor.

AKP KABİNESİ GİBİ SOKAKLAR

İlginçlikler bununla da sınırlı değil… 21 Kasım 2022’de kabul edilen, 15 Temmuz Mahallesi’ndeki cadde isimlerini okuyanlar kendilerini adeta AKP genel merkezinde buluyordu. İBB seçiminde Ekrem İmamoğlu’ndan 12 puan fark yiyen Murat Kurum başta olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, eski Meclis Başkanı Mustafa Şentop, eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın isimlerinin yer aldığı caddeler mahallenin dört bir yanına dağılmış durumda idi.

MURAT KURUM, OSMAN AŞKIN BAK, HULUSİ AKAR ARTIK YOK

Onun dışında Teknofest, Ayasofya Camii caddeleri de yer alıyordu. AKP’li Tevfik Göksu, iktidar ortakları MHP’yi de unutmamış, MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş adına da bir caddeye vermiş idi.

Ancak, Esenler’de çok konuşulan bu cadde isimlerinin yerinde artık yeller esiyor… Murat Kurum, Osman Aşkın Bak, Hulusi Akar’a ait cadde isimlerinin kaldırıldığı ortaya çıktı.

Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Teknofest ve Ayasofya Camii cadde isimlerinin de artık var olmadığı görüldü.

Göksu’nun en geniş alanı verdiği 2260 metre uzunluğu ve 30 metre genişliği ile dikkat çeken Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı ise mevcudiyetini koruyor.

Söz konusu sokak ve cadde isimleri 21 Kasım 2022 tarihinde o dönem AKP’nin çoğunlukta olduğu İBB meclisinde oy çokluğu ile kabul edilmiş idi…

Ali Haydar Kılıç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x